قطعات دستگاه لیزر پرفکت

دستگاه برش لیزر

قطعات دستگاه لیزر پرفکت

339 236 modir

دستگاه لیزر وسیله ای است که پرتوهای باریکی را به صورت موازی و با طول موج مشخصی عبور می کند.این اختراع بزرگ در زندگی بشر نقش بسزایی دارد تا آن جا که در بسیاری از علوم برای کاربردهای مهمی از آن استفاده می شود. در این مطلب سعی بر معرفی کلی اجزای اصلی دستگاه های لیزر شده است.

 

قطعات دستگاه لیزر

قطعات دستگاه لیزر اساسا از سه بخش تشکیل شده است:
۱٫ حفره نوری نوسان ساز یا تشدید کننده نوری

تشدید کننده نور در لیزر متشکل از حداقل دو آینه مابین نوری است که جهش بالا و پایین نوسانی دارد. در بیشتر موارد، یک یا چند آینه دستگاه لیزر منحنی وجود دارد به طوری که مدل نور تشدید شده را شکل می دهد و به آن اشعه لیزر می گویند.

۲٫ محیط تقویت لیزری یا محیط موثر لیزر

دستگاه لیزر برای عملکرد نیاز به یک محیط تقویت نور دارد بدین گونه افت نور را از طریق اتصال دهنده خروجی جبران می کند. دستگاه های لیزر معمولا توسط نوع موادی که در محیط تشدید آنها به کار گرفته شده است (لیزر گاز، لیزر حالت جامد، لیزر رنگینه ای، لیزر نیمه هادی، و غیره) تقسیم بندی می شوند.

۳٫ یک منبع پمپاژ برای تحریک ذرات در محیط تشدید

ذرات موجود در محیط تشدید برای عملکرد درست لیزر باید در حالت انعکاس و وارونگی باشند. برای رسیدن به این حالت به فرایند پمپاژ نیاز است. فرآیند پمپاژ عبارت است از عبور جریان الکتریکی ازیک گاز یا لیزر نیمه هادی و یا پمپاژ نوری در یک لیزر حالت جامد و یا لیزر رنگینه ای که معمولا به وسیله یک لامپ برق و یا یک لیزر دیگر به وجود می آید.

بهتر است بدانید  قطعات دستگاه لیزر

به جز این ۳ قسمت اصلی، لنز دستگاه لیزر و تیوب لیزر نیز از دیگر قطعات دستگاه های لیزر می باشد که در پست های قبلی راجع به آن توضیح داده شد.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
تماس با ما